Nový zesilovač od EZK
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
AutorZpráva
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

23.3.2006, 19:19
JAK jsou nastavené pracovní body, "aby tranzistor fungoval pod křivkou IdUds"??? Jak sakra omezíš ztrátu??A jak se to dělá u "normálních" tranzistorů? To bych tedy potřeboval vědět, pomohlo by mi to pro Aldax konstruovat naprosto blbuvzdorné zesilovače!!

Vážně nemám zapotřebí diskutovat s idiotem..Naposled jsem se vyjádřil k některému ze Tvých blábolů.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

23.3.2006, 19:21
femtofarad- si děláš srandu ne? kterej doktorand si to vymyslel? mám doma BM559 a ta je schopná měřit desítky femtofaradů. takový přístroj musí být schopen nastavit nulu a tím eliminovat vliv přívodních vodičů. na DPS ti stačí měřič pF.

"To je snad jasná věc a já vubec netuším proč tu stím operujete."

tvé úvahy nejsou pro bipoláry správné. Viz třeba datasheet k BD911. U fetů to je složité, psal o tom Dudek a je pravda že by měli být teoreticky na tom lépe.

ještě bych dodal že u bipolárních tranzistorů existuje takový lavinovitý efekt- tranzistor se ohřeje->zvýší se zbytkový proud, sníží se Ube->tranzistorem teče větší proud->tranzistor se ohřeje

pokud chceš pracovat ve třídě AB musíš efektivně stabilizovat klidový proud

A o těch fetech píše Dudek. tam záleží jakou technikou byli tranzistory vyrobeny.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

23.3.2006, 19:29
Aj, sinclair uš je nasraný, škoda že nemám adresu poslal bych ti bonnýéru, na udobření. Já se budu snažit polepšit.
Zede
uživatel

Příspěvků: 59
Z: Sádek

24.3.2006, 11:07
Lotrpotr: Pokud se dobře pamatuju tak jedna z věcí která mi byla kdysi když jsem se v PSpice učil zdůrazňována byla, že veškeré modely tranzistorů v PSpice jsou NEVÝKONOVÉ!!! Tudíž simulovat je v oblasti výkonů nad cca jednotky wattů (možná i nad 1W) je zhovadilost nejvyššího řádu... Laughing
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

24.3.2006, 12:52
Ale jo jasně Zede, ja jsem tu taky nikde netvrdil že sem zkoušel simulovat nějaké odpálení tranzistoru, to tu začal rozebírat zdeněk. Ja jsem se pouze podíval na frek. charku. díval se co to dělá s obdelníkem, ze sinusovkou na 50Hz na 20kHz a hotovo. Dobře byla to blbost tvrdit na základě nějakého simulačního programu že by to mohlo normálně fungovat. Ono zede co bys taky čekal od idiota.
Zede
uživatel

Příspěvků: 59
Z: Sádek

25.3.2006, 10:44
No, od idiota nic, ale od studenta naší alma máter aspoň nějaké základy. Zajdi si za Doc. Novotným, je to sympatický pán a dost se vyzná...Ohledně NF konců má letité zkušenosti Very Happy
Džihád
uživatel

Příspěvků: 58
Z: u Moravského krasu

25.3.2006, 12:39
Které alma mater? Myslíš FEKT? Ale přece Novotný už je v důchodu, ne?
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

25.3.2006, 13:52
Nf techniku jsem uspěšně absolvoval jěště ted si pamatuju tu SOA u KD503. Dokonce tam byl kompletní návrh nějakého zesilovače. Zdeněk mě to potom ješte v osobkách trochu dojasnil stou SOA a v poho.
Akorád jsem nepochopil sinclaira a ještě do těď ho nechápu.
Zede
uživatel

Příspěvků: 59
Z: Sádek

25.3.2006, 20:14
Džíhád: Ja ja, FEKT... Very Happy To že je v důchodu nemusí znamenat, že neučí...

Lotrpotr: Případně se stav na UVEE za Doc. Patočkou. Možná se budeš divit co se dělá na silnoproudé katedře...elektronkové zesilovače, špičkové NF konce...
Laughing
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

25.3.2006, 22:01
Smile Jo jasně Zede a co Doc. Patočkovy řeknu: dobrý den já jsem Idiot a posílá mě Zede. Potřebuju vysvětlit jak je to s návrhem konců a výkonovým dimenzováním, dál opravdu existuje něco jako vzájemná kapacita a je sní potřeba při návrhu desky(zapojení) Nf zesilovače počítat? Dál opravdu je toto tvrzení pravda : "Kapacita jednoduchého deskového kondenzátoru se vypočte podle vzorce: C = 8,86. ε. S/t. 10-2 [pF;cm]" viz. http://www.es-ostrava.cz/FZpdf04/P02-2N.pdf podle toho jsem tu kapacitu vodičů počítal ja, ε=1 jako vzduch a vyšlo
0,09pF pokud bych uvažoval dielektrikum nějakou FR4 desku tak bude permitivita podle tohohle http://www.fei.vsb.cz/kat454/odkazy/predmety/techn_elektr_zar/Parametry%20_DPS.ppt cca ε=5 a C= 0,5pF. Je to pravda?

A na závěr bych se ho zeptal co je to BAZAR, vždy jsem si myslel že se tam prodávají věci pod cenou. Ale tady na tom to webu je to někdy spíš urob si sám a dobře prodej. viz. třeba ten softstart(promiň Zede) za 400,-, který se dá ze součástek z GM poskládat za 250,- Shocked

Ještě bych dodal, to že zděněk má BM559(a samozdřejmě mě musel informovat o tom že se takový přístroj musí zkalibrovat) a nezměří tu spravou kapacitu těch vodičů mě moc nepomůže.
Zede
uživatel

Příspěvků: 59
Z: Sádek

26.3.2006, 11:36
Lotrpotr: Kdyz se jdu na něco ptát, tak musím vědět přesně na co. Pak se to dá zařídit Very Happy

Ad Bazar: Bohužel si pleteš slova...pod cenou, to je obvykle výprodej. Bazar je prodej použitých nebo nepotřebných věcí, ale to neznamená že se musí prodávat pod cenou... Laughing

A víš co...když Ti ten softstart tak leží v žaludku...tak ho postav. Já Ti ho zaplatím a vyzkoušíme kolik vydrží. Wink Podmíky jsou následující: Všechny součástky musí být z GM Electronic, cena stavby nesmí překročit těch 250Kč a modul musí být zcela ekvivalentní originálu. Přines mi hotový modul, paragony, já Ti to proplatím a zkusíme co vydrží... Laughing Co Ty na to?
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

26.3.2006, 20:35
Zede, přesně tak "použitých nebo nepotřebných věcí", které by se podle mě měli prodávat pod cenou. Cool

Mě ten softstart zas tak v žaludku neleží, ale tvému pozvání se nedá odolat. Takže všechno z GMe, bude to ten z AR 7/92. Zapojení bude stejné, ještě se chci zeptat na DPS je někde uš vytvořená nebo si ji mám navrhnout sám? Některé součástky nahradím ekvivalenty. Příští víkend to poskládám a zkusím oživit. A pak bych se stím za tebou stavil. Do osobek mě napiš číslo dvěří, budovu a na koho se mám ptát. Nebo třeba ICQ ať se můžeme domluvit.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

27.3.2006, 10:29
"Ještě bych dodal, to že zděněk má BM559(a samozdřejmě mě musel informovat o tom že se takový přístroj musí zkalibrovat) a nezměří tu spravou kapacitu těch vodičů mě moc nepomůže."

jak nezměřím? řekni mi kabel který chceš změřit a já ti ho změřím. Obyčejný koax má třeba 70pF na metr a to v pohodě změřím.

Jinak Novotný je opravdu v důchodu, místo něj učí Kratochvíl, a projekty které měl se přesunuly na jiné vedoucí. Takže pochybuju že by tady ještě byl.

0,5pF jsem schopen změřit Smile
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

27.3.2006, 10:40
lotrpotr napsal:
Ta vzájemná kapacita to je nějaká nová veličina nebo jak se to projevuje. Já jsem slyšel akorád o vzájemné indukčnosti. Jinak kapacita dvou vodiču délky 10cm s mezerou mezi nimi 1mm a šířkou vrstvy mědi cca 0,1mm je cca 0,09pF a opravdu si myslíš že tohle nějak ovlivní signál na 20kHz. No a ten material desky v Nf technice to je eště větší cipovina.

Promiň, Zdeňku já myslel žeš tuhle diskusi četl celou. Takže vem třeba tu sinclairovu FR4 délky 10cm a vyleptej(proškrádní, vyfrézuj)mezeru 1mm přes celou desku a změř, výsledek by měl být někde mezi 0,1 až 0,5pF.

Vy mě tady posíráte a ani nevíte za co mě posírate. To už asi jenom z principu, že Very Happy
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

27.3.2006, 14:08
A pak si k tomu půlpikofaradu přidej ochranný lak, případně nepájivou masku nahoře, rozkmit 45Všš, kmitočet třeba 20kHz, jeden spoj bude výstup rozkmitového zesilovače a druhý třeba neinvertující vstup diferenčáku. Copak to asi bude na 20k a plném rozkmitu dělat, Ty femtofarade???
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

27.3.2006, 15:44
já jsem ti zatím na tohle neodpověděl protože jsem hledal empirické vztahy pro dva vodiče vedle sebe:

d=1mm
w=0,1mm
t=75um
er=4,7
délka souběžných vodičů 10cm

(C/l)=((PI*Eo*((Er+1)/2))/(ln(((PI*(d-w))/(w+t))+1)


C=2,789pF takže nespoléhej na obyčejný vzorec ze základky a podívej se na skripta kde to máš.


A pokud jsou dva vodiče nad sebou pak

C=Er*Eo*(S/d)

a=0,1mm
l=10cm

tloušťka desky asi 1mm

S=a*l=0,001*0,1=(10*10^-6)m

C=4,7*8,854*10^-12*((10*10^-6)/(0,001)

C=0,416pF

Takže takhle.


naposledy upravil zdeněk dne 27.3.2006, 15:58
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

27.3.2006, 15:57
Myslím, že lotrpotr počítal se vztahem pro deskový kondenzátor. Jenže ten vztah platí přesně jen pro homogenní pole, takže prakticky jen pro dvě relativně velké plochy hodně blízko u sebe. Dále je tu permitivita dielektrika, které v tomhle případě je nehomogenní, takže nějakou seriózní hodnotu nemohl lotrpotr mít. Pak ovšem vychází nereálné výsledky.

Teď ještě zbývá vyjádřit vzájemnou indukčnost spojů, svod a přenos mezi nimi vzhledem k vzniklému rezonančnímu obvodu... přeju pěknou zábavu Very Happy
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

27.3.2006, 16:01
ty závorky se mě moc nepovedly... doufám že jsem je dal správně... Rolling Eyes


tak ještě jinak, pro dva vodiče nad sebou dosaď do

(C/l)=Eo*Er*Kc1*(w/h)

kde Kc1=1+h/2*w pro h/w<<1 je Kc1=1

Jinak jsou to tyhle skripta:

http://www.micro.feld.cvut.cz/home/zahlava/mps/predn/skripta/skr_mps.pdf


"Ještě bych dodal, to že zděněk má BM559(a samozdřejmě mě musel informovat o tom že se takový přístroj musí zkalibrovat) a nezměří tu spravou kapacitu těch vodičů mě moc nepomůže."

Já nevěděl že jsi z VŠ Very Happy

A nemyslel jsem kalibraci ale nastavení nuly. To je rozdíl. Možná to tak nevyplynulo.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

27.3.2006, 16:49
zdeněk, ja jsem použil ten základní vztah, protože jsem nemohl nic lepšího najit ono je to vždycky nějak tak +-. No tak jsme o řád výš. Ale pořád čekám na to změření Smile
Vidíš to, jak jsem blbý ja uš si myslím že kalibrace je i to odečtení kapacity vodičů měřáku.
Ale dik za info, teď už je mě to tak křišťálově jasné, že uš to ani křišťálověc jasnější být nemůže Embarassed

sinclair, ty uš se semnou zase bavíš. No tak s tim 45šš atd. pokud to dáš vedle sebe tak se neni co divit. Snad ale kdyš někdo něco navrhuje tak nedává vstup vedle výstupu.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

27.3.2006, 17:00
změřím, výsledky příští týden Confused

Jinak pro zamyšlení další vztah:

Iruš=C*(dU/dt) asi Iruš=C*(deltaU/deltat)

když vedeš souběžně napájecí a signálový vodič(například). a pak obligátní

R=U/I

skripta EMC.
george
uživatel

Příspěvků: 110
Z: Uh. Brod

27.3.2006, 21:20
Panove k cemu to vsechno placani? Ja myslim, ze toto tema skoncilo 23.3. Sinclairovou odpovedi.
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)