Nový zesilovač od EZK
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2, 3, 4  Další
 
AutorZpráva
JoinerNet
uživatel


Příspěvků: 197
Z: Zlínsko

19.3.2006, 10:52
Co říkáte na nový model zesilovače od EZK NF výkonový zesilovač MOSFET 120W se symetrickým napájením http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/fmd1200.htm

Hodí se to koupit na zesilovač ke el.kytaře ?
Frank
uživatel


Příspěvků: 1677
Z: poblíž HK

19.3.2006, 12:27
Na první pohled je to možná "nejlepší" zes od EZK, ale na ALDAXí SPV 100 to nemá! Navíc SPV 100 má ochrany a snese všechno.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

19.3.2006, 22:21
Co to může být za zesilovač, který má na koncovém stupni levné spínací fety IRF, levnější, než BD911/912???
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

19.3.2006, 22:35
no co asi podle těch parametrů normální rozumný zes podobný třeba tomuhle

http://users.otenet.gr/~athsam/power_amplifier_65w_hexfet_gr.htm

ikdyž v tom ezk modulu to vypadá že jsou tam 3tranzistory v jedné větvy.
JoinerNet
uživatel


Příspěvků: 197
Z: Zlínsko

21.3.2006, 21:09
Tak to vypadá, že do něho půjdu, nechám se mile překvapit Very Happy
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

22.3.2006, 2:38
Jo,nechej. Bůh s Tebou.
Ta 65W stvůra s IRFky je přesně to zapojení, co popisuju v článku o zesilovači s IGBT, jenže sem dal nějaký chytrák IRFka. To zapojení cestuje netem sem a tam, kdo to postaví, tak si s tím pak neví rady, je to nechutně nestabilní a umí se to i samo, bez signálu rozkmitat-takový samonasírací a samovytáčecí zesilovač.. Z bláta do louže, s tím EZK. A na kytaru už vůbec.
JoinerNet
uživatel


Příspěvků: 197
Z: Zlínsko

22.3.2006, 16:49
No a co teda doporučuješ, něco s FET tranzistorama, kolem 100W ?
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

22.3.2006, 16:53
hlavně te FETe.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

22.3.2006, 16:58
Nic s FET tranzistorama, které doopravdy do zesilovačů patří, se jako stavebka nebo modul neprodává, páč by to bylo neprodejné. Fety od Hitachi, Toshiby a Exiconu, určené pro nf zesilovače jsou ukrutně drahé a špatně dostupné, IRFka jsou jen ubohá a naprosto nevhodná náhražka /která je ale zase ukrutně levná.../. Kytarou konec s IRFky odstřelíš tak rychle, že si na to ani pořádně nezahraješ. Proč vlastně trváš na fetovém konci pro kytaru? Protože Ti někdo nakukal, že to má podobný zvuk, jako lampy? To je ta největší píčovina, jakou kdo kdy mohl vymyslet.
Na tlamu dopadlo HobbyElektro s jejich 200W koncem s paralelními IRFky, lidem to hořelo jak papír a na tlamu s tím spadne i Krčmář.

Ne že by mi bylo líto pár stovek, abych si ten EZK modul ze zvědavosti koupil a po složení ho otestoval-mně je líto té zcela zbytečné práce. A už také předem vím, že mi při testování standardními metodami odejde pod rukama.
JoinerNet
uživatel


Příspěvků: 197
Z: Zlínsko

22.3.2006, 22:40
Zatím díky za odpovědi, takže ale otázka zůstává, co teda koupit za zesilovač kolem 100W - 8Ohm. To mám jít do nějakého integráče, třeba TDA7293V. Jeden borec z okolí ho má a jen ho chválí, co teda ?
george
uživatel

Příspěvků: 110
Z: Uh. Brod

23.3.2006, 0:41
Pokud chces ten zesilovac ke kytare, tak tudy cesta nevede.At pouzijes zesilovac v jakekoliv tride vysledek bude vzdy mizerny.Jednotlive moduly (zdroj,korekce,nejaky efekt,konec)pouzijes systemem kazdy pes jina ves a jedine co to zarizeni udela je, ze ti to signal z kytary zesili,ale hrat dobre to nebude.A co rika kamarad na to se vykasli.Kup si nejake starsi kombo, inzeratu na netu je habadej.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

23.3.2006, 10:40
Sinclaire, ten zesik 65W jsem zkoušel simulovat v PSpice a tam to šlo bez problémů nádherná frekvenční charka, a nezdálo by se mě že tam bude něco kmitat.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

23.3.2006, 11:07
Tady bude sranda.
ondra Ch
uživatel


Příspěvků: 215
Z: Semily

23.3.2006, 11:17
No ono je někdy dost velkej rozdíl mezi teorii a praxí a v případě simulačních programů pro elektroniku to platí dvojnásob.Těžko nasimuluješ plošný spoj-vzájemné kapacitní vazby,parazitní indukčnosti,rušení atd.No a vem to selským rozumem-tranzistor, který je určený a optimalizovaný pro spínací účely nemůže být moc vhodný pro lineární aplikace.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

23.3.2006, 11:42
ondra Ch, No pokud myslíš parazitní C a L plošného spoje tak tohle je Nf technika ne Vf a pokud myslíš parazitní C součástek tak stím PSpice počítá. S tím účelem toho tranzistoru máš nejspíš pravdu, ale to kouzlo pozkládat rozumný zes. za pár korun.
ondra Ch
uživatel


Příspěvků: 215
Z: Semily

23.3.2006, 11:51
Pokut se ti zesilovač rozkmitá ,třeba na 500kHz tak jsi rázem ve VF technice Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

23.3.2006, 13:57
Tak jo. Popořadě.
Krok od "fetového" EZK zesu k TDA7293V při aplikaci kytarový zesilovač je jako šlápnout místo do velkého hovna ještě do většího. Kytarový konec už z hlediska specifiky použití MUSÍ být proudově velmi předimenzovaný, protože pracuje v dost extrémních podmínkách a se signálem, který je co do tvaru/myslím průběh/ spíš abstraktním uměním. Navíc se pracuje na mezi nebo za mezí vybuditelnosti, v limitaci a právě v tomto režimu se konec musí chovat velmi korektně.
PSpice počítá i se vzájemnými kapacitami všech spojů, materiálem desky a rozptylem parametrů součástek? Plus to, že polovina součástek, koupených v bastlířské prodejně jsou padělky, které s parametry původní součástky nemají nic společného?
I s tímhle PSpice počítá???
Co všechno jsi ještě zjišťoval-co třeba impulsní odezva, s tím související stabilita, zkrat nebo fázový posuv na jalovině? Všechno v pořádku?
I zesilovač, osazený 2MHz lineárními bipoláry se dokáže rozkmitat na 1MHz plným výkonem, natož tak se spínacími fety..
Nejlepší cesta bude koupit tovární kytarové kombo a podle potřeby a vlastního vkusu si např. upravit korekce, nebo stáhnout servisní manuál nějakého osvědčeného polovodičového komba /třeba Laney jich dělali spoustu a slušných/ a to okopírovat. A hlavně si všímat, jak je to konstruováno-a v případě chuti pak zkusit vymyslet vlastní aparát.
Ještě někdo si kromě našeho experta myslí, že je jde a ještě kouzelně poskládat "rozumný zes za pár korun"? Je rozumné používat spínací fety v rozumném zesilovači?
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

23.3.2006, 16:21
sinclaire
k proudovému dimenzování, ty si jako myslíš že fet s Id 20A nebo 30A je jako špatné proudové dimenzování?

Já na PSpice nejsem odborník takže ti něřeknu co všechno to umí, jenom jsem to tam onehdá nabouchal, vyjel si frekvneční charku,pustil do teho sinus,obdelník. A výsledky byly pro mě uspokojivé. A to že je to simulace to je snad jasné. K těm rozptylům parametrů součástek si můžež zadat parametrickou analýzu a sledovat co se bude dít.

Ta vzájemná kapacita to je nějaká nová veličina nebo jak se to projevuje. Já jsem slyšel akorád o vzájemné indukčnosti. Jinak kapacita dvou vodiču délky 10cm s mezerou mezi nimi 1mm a šířkou vrstvy mědi cca 0,1mm je cca 0,09pF a opravdu si myslíš že tohle nějak ovlivní signál na 20kHz. No a ten material desky v Nf technice to je eště větší cipovina.

K neoriginálním součástkám, tak to je standard prostě modrý rezistor z GM neni modrý ale je to kus čínského bahna nekde od šanghaje, podle tebe.

Dál taky jsem nikomu IRF zesak nedoporučoval, pouze jsem napsal názor co si o tom myslím. Mě to spíš příjde jako docela rozumné řešení pro nějaky sub.

Spínací nebo nespínací, pravda je že na netu se to konstrukcemi s IRF tranzistory jenom hemží, a já si hned říkam když si to ti lidi stavějí tak snad to nebude tak špatné. Sám vlastním IRF640/9640, a špatné to néni, ale víš jak, já nejsem netopír.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

23.3.2006, 17:21
Pspice ti není schopen(a konečně skoro žádný návrhový systém) simulovat s dostatečnou přesností signál s velkou amplitudou, kdy se projevují všechny nelinearity. proto se dodnes někdy používají grafické metody návrhu. Nejsem si vědom že by Pspice simuloval druhý průraz, tedy tepelný. koneckonců ani nemůže, to bys musel definovat chladič, tepelné podmínky... Model je omezený. problém spínacích tranzistorů je ten že snesou velké proudy v sepnutém stavu a vysoké napětí mezi C-E(v tomto případě D-S). pokud máš ale obě zároveň tak většinou selžou. Musíš znát jejich charakteristiku která ti udává jaký proud při daném napětí vydrží. A ta je navíc udávána při 25°C, takže další problém.
prostě musíš vzít v úvahu spoustu věcí a Pspice ti někdy nestačí. v reálném prostředí se ti může zesilovač rozkmitat i když v Pspice se ti nerozkmitá, nebo si skus třeba simulovat některé oscilátory a pokud nehodíš na některá místa počáteční napětí tak se ti nerozběhnou.

každý návrhář musí zařízení realizovat fyzicky a opravit všechny problémy které při návrhu zanedbal.


Kamarád si postavil zesilovač s IRF. pár měsíců šel, pak odešli nějaké FETy. S novýma to ne a ne fungovat, po třetím zapnutí to někdy prostě shořelo. tak to zahodil.

za všechny případné nepřesnosti a chyby se omlouvám.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

23.3.2006, 18:27
Lotře, doporučuju Ti, abys přestal blbě žvanit, raději si o tom něco přečetl a závěrem nějaký takový výkonnější bastl si s těmi spínacími IRFky postavil. Zdeněk má naprostou pravdu-20 či 30A se v dynamickém režimu v zesilovači za současného působení vyššího napětí může smrsknout taky na 1A či méně. Co víš o tepelném nebo sekundárním průrazu a tepelné kapacitě čipů spínacích tranzistorů, chytráku?
Ještě jedna věc: pokud ten fet bude mít bez buzení na sobě např. 70V a budeme uvažovat o proudu třeba jen 10A /psal jsi 20-30A/, tak jaké to odpovídá okamžité tepelné ztrátě čipu a jak to koresponduje s údajem výrobce, co?
A změř si skutečnou, vzájemnou kapacitu dvou 1,5mm širokých, souběžně 5-8cm spolu vedoucích spojů na běžném materiálu, třeba na žlutém FR4. Třeba pak přestaneš vysvětlovat něco lidem, kteří dělají s nf technikou víc, než pětadvacet let.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

23.3.2006, 18:59
Ježíš šmarjá co to tady do mě sypete.
To je snad jasná věc, Id=10A Uds=70V => 700W, TO-220 dokáže vypustit do chladiče kolem 100W
Ale v tom zesilovači jsou snad nastavené pracovní body tak aby tranzistor fungoval pod křivkou Id*Uds = 100W. Stejně jako u normálních NPN,PNP tranzistorů.
To je snad jasná věc a já vubec netuším proč tu stím operujete.

A k tomu měření kapacity vodičů, nevíš kde seženu převodník C/U nebo měřící přístroj z rozlišením jeden femtofarad? předem děkuji za odpověď.

"kteří dělají s nf technikou víc, než pětadvacet let." ono je vás tu víc sinclairu? Dělat z NF možeš jak chceš třeba i 50let. Ale pokud mě to doma na stole rozumě funguje, a tady mě specialista, konstruktér,opravář, bůh, tvrdí že to hoří a kmitá a já nevim co, tak sa musím ozvat.

Jo už si ktomu něco čtu "Úpravy koncového zesilovače s tranzistory IGBT z AR 11/98"
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)