Autohifi
Obsah fóra | NezařaditelnéStránka Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 

De to bez subu?
Ano
54%
 54% [ 13 ]
Ne, basy musej bejt, pyčo
45%
 45% [ 11 ]
Celkem hlasů: 24

AutorZpráva
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

19.3.2006, 17:00
U zesilovače Audison Thesis HV-Venti jsem viděl přímo přípojný místo pro kapacitor. Má to nějakou výhodu proti normálnímu prřipojení kapacitoru mezi baterkou a zesem?? Nebo je to stejný Confused: Very Happy
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

19.3.2006, 17:28
Pokud se ten kapacitor připojuje před měnič napětí je to stejná krávovina. Pokud se zapojuje za (což je blbost kvůli napětí) je to velké plus, ale to si těžko dovedu představit.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

19.3.2006, 20:15
jen tak z pr...
měrný odpor mědi - 0,0172 ohm.mm2/m
zesilovač s RMS 300W cca 400W z baterky 400/13,5V=29,629A jěch 30A to je samozdřejmě jen chvilkový odběr pří nějakém tom bum.
Použiju kabel 2,5mm2(v realu tam každý dá větší), bude překročená proudová hustota ale kabel hořet ještě nebude. Teď od baterky tam a zpět(baterka u motoru a zes v kufru) 2x3m kabel.

R= (0,0172/2,5)*6=0,04128ohm
ubitek na kabelu při proudovém odběru 30A
U=I*R=30*0,04128=1,23V takže to bude létat z 13,5V na 12,2 což za měničem který nemá kontrolu výstupního napětí už bude na 50V 4,5V taže to bude skákat od 45,5V do 50V. Což zrovna není uplně super.

A ted co jsem chtěl tím to říct: Pokud člověk má trochu pěněz a ví o co de a má od baterky kabely např. 30 mm2 tak už jen z principu protože je fanšmejkr si tam kapacitor dá, ikdyž už nebude mít opodstatnění. Vy se tu bavíte jak všechno v audiu (v obývaku) musí byt tip ťop a lidem co chtějí mít v autě všechno tip ťop, nadáváte.

A Michale jsi si jistý že měniči dělá dobře na kulky když je napájený z měkkého zdroje?

Já bych to sem nepsal, kdybych neviděl poblikávání ledky na zesilovači u jednoho borečka. Tenkrát byl problém samozdřejmě v kabelu použil průřez cca 1mm2.
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

19.3.2006, 21:56
Ještě jeden blbý dotaz ohledně té druhé baterky: jak jsem zjistil gelové jsou pekelně drahé (cca 5000 za 50Ah), jaký smysl má použít řekněme 8Ah gelovku? má zesilovač 4x40 a málokdy jede na polovinu, takže žádný super bum bum nemám. Máme v práci zapojený zkušební stav na spínače, a to tak že paralelně ke zdroji je velká autobaterka (spíná současně 4-6 spínačů, na každý jsou napojeny 3 žárovky 21W), a je vidět na ampérmetru zdroje, že baterka vyrovnává proudy kdy to sepne, a na zdroji se proud hýbe o cca 3-5A. Dá se z toho analogicky odvodit, že podobně se bude chovat 2 baterka, tj. bude krýt proudem špičky signálu a výrazně tím zredukuje proudové špičky z hlavní baterky? A ještě ohledně toho nabíjení, nechtěl bych aby se 2. nabíjela když neběží motor, je řešením nějaké relátko napojené na spínací skříňku, aby ji zapnulo do okruhu když se nastartuje?
Díky za odpověď.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

19.3.2006, 22:37
Zesilovač může jet na kolik chce, ale výkonový špičky jsou všude.

Jeden blbý dotaz ode mě? Když nejede zes na plný tranzistory Very Happy, má menší spotřebu, nebo pořád stejnou? Nejsem si jistej ... Confused
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

19.3.2006, 22:40
Pokud máš Ačko, tak to má spotřebu furt na plnej kotel. Jinak samozřejmě je spotřeba poplatná dodanému výkonu.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

19.3.2006, 22:45
Nj, to mě nenapadlo, klidovej proud za to může, že jo?
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

19.3.2006, 22:54
Kdybys zanedbal odběr zbytku zesilovače, tak bude vztah mezi příkonem a výkonem daný klidovým proudem. Jeden extrém je třída A, která má konstantní odběr nezávisle na budicím signálu. Druhý extrém je třída B která by bez budicího signálu neodebírala nic.

Doufám že sem tu nenapindal nějaký kraviny...

phpBB : Critical Error

Could not connect to the database ach jo Rolling Eyes
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

19.3.2006, 23:21
Boramyr: napindal Twisted Evil Zesilovač s měničem odebírá i bez buzení proud od cca 0,5A až do 4A u výkonnějších strojů. Mohou za to : a/ztráty v jádře trafa měniče, b/příkon řídicích a ochranných obvodů měniče, c/příkon stabilizátorů +/-15V pro napájení OZ v zesilovači, řeší se sražením výkonovými odpory a zenerkami z hlavníh zdroje, d/příkon daný příčným proudem diferenčních a rozkmitových stupňů zesilovačů, e/příkon, daný klidovým proudem budičů a konc. tranzistorů-žádný ze zesilovačů neběží v čisté B třídě, tedy zcela bez klid. proudu. Vždy se jedná o více či méně otevřenou AB třídu, tedy se vždy nějakým klidovým proudem. Ten zas závisí na linearitě použitých konc. tranzistorů-většinou to bývají uni levné šmejdy, takže aby to trochu čistě hrálo ve vrškách, potřebují cca 25mA/pár.
Tohle všechno plus odběr podsvětlení loga, příp. modré neony dělají klidový příkon zesilovače, aniž bys jím cokoliv zesílil.
A je jasný, že čím větší šmejd matroš výrobce použije, tím víc to v klidu bude žrát /u některých traf měničů dokonce jádro i bez odběru vlastními ztrátami topí cca 45°C.../.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

19.3.2006, 23:24
Na podsvětlení se zapomenout nesmí Cool .Ok už to chápu, díky za vysvětlení.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

19.3.2006, 23:43
Ale no tak, nerejpej Very Happy psal jsem "Kdybys zanedbal odběr zbytku zesilovače" a ty to moc dobře víš, jinak bys mě poslal do pičy.

Uff, naprázdno 45°C? A při zátěži se to rovnou taví ne?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

19.3.2006, 23:56
Jenom se neposer, musím rejpnout Twisted Evil
Díky tomu, že odběr koncových stupňů je impulsního charakteru a střední odebíraný příkon není zas tak strašný, to několik měsíců přežije.
Ale v aplikacích "levný auto-levný zes-18 let-velký sub-plnej kotel" to končí tak, že až mag. tok a hlavně teplota jádra překročí určité meze, dojde ke ztrátě permeability a okamžitému průrazu fetů měniče. Pokud se tohle stane, škody jsou velké-přepálené fólie, vypálené díry v desce, shořelé trafo...plus obrovskou napěťovou špičkou provalený předek. Většinou je to tak na popelnici. Poznám to už podle charakteristického smradu trafa, těžko popsatelného. Ale mezi třiceti různými smrady a dívčími parfémy ho spolehlivě rozeznám Twisted Evil
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

20.3.2006, 0:51
Lotr, teď si do těch vzorců dostaď, jak dlouho je schopen ten kapacitor vyrovnávat poteciální měkkost zdroje - tedy to, cos ty popsal jako jeho primární funkci. Vezmi si třeba 1F (pokud tu kapacitu skutečně má)
A baterka (třeba obyčejná Varta 60Ah) se třeba 35qmm 3m kabelem+ a 1m ke kostře (za předpokladu, že nemám auto prorezlé skrz naskrz) se mi zase jako tak měkký zdroj nezdá.
V rámci testování aparátů svých borců-kamarádů jsem už na střeva svého autí měl připojeno leccos a ledky teda neblikalz ani bez kapiku.
Osobně jako laik, co se zesů týče vidím to hlavní uškrcení v převodníku napětí. Je to tak, odbornící?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

20.3.2006, 1:14
Ano, hlavní vliv na skutečně dosažitelný sinusový výkon zesilovačů má dimenzování vlastního měniče autozesu, méně už jeho filtrační kapacity. Dobře dimenzovaný měnič si může z palubní sítě cucnout i 100A, aniž by docházelo k nějak krutým poklesům /ovšem za předpokladu, že to není žigas s osm let starou baterkou, že/. Což je z "12V" strany měniče příkon cca 1350W /průměrné napětí pal. sítě nepřesáhne 13,5-13,8V/. Měniče dnes vyráběné nemají vyšší účinnost, než asi 88%, takže pro krmení zesilovačů nám zbývá 1.188W.
Při průměrné účinnosti AB koncových stupňů asi 67% /hodně závisí na jejich zapojení/ lze tedy odběrem !!100A!! z palubní sítě uživit zesilovače o čistém sinusovém výkonu 796W, např. tedy 2x400W nebo 4x200W.
To je skutečná, technická realita, dosti odlišná od představ tunerů, co neovládají ani násobilku.
Skutečnost je ještě o hodně horší-měniče jsou velmi poddimenzovány a spoléhá se na zbytečně velké a stejně nekvalitní filtrační kapacity na sekundáru měniče, které to částečně zachraňují v tom smyslu, že zesilovače jsou schopny dávat krátkodobě jakýsi rozumný impulsní výkon. Nízkoimpedanční a nízkoztrátové elyty, které v měničích tohoto typu mají být, jsem za poslední 3 roky viděl jen v jednom kusu-zesilovač BOSE, monoblok 800W/2R, dovezený z US vrakoviště, r.v.2000...
Žádný kapacitor o jakékoliv kapacitě není schopen ovlivnit výkon zesilovačů ani o jediný watt a také není schopen ovlivnit zvuk jakýmkoliv způsobem. Za předpokladu, že je zesilovač připojen k akumulátoru odpovídajícím způsobem, tedy správně dimenzovanými kabely.
Prozradím Vám tajemství: daleko větší přínos /a to dokonce i slyšitelný/, než jakýkoliv kapacitor za řádově tisíce korun má :
Otevření zesilovače odborníkem a náhradě původních usměrňovačů Schottkyho usměrňovači a náhradě původních filtračních kondů nízkoimpedančními značkovými kusy shodné kapacity.
Tahle úprava stojí o řád méně /několik set korun/ s překvapivým efektem.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

20.3.2006, 1:41
Tenhle týden asi prohodím ten Rodek za Audison LR605XR (tuším, že ještě vyráběný na starém kontinentě), nechceš se mi na něj k narozeninám "podívat"?

I když moje narozky se už asi zhmotnily v podobě LED a tranzistorech v konci, ne? Mrgreen
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

20.3.2006, 3:21
To můžu.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

20.3.2006, 12:49
Michal, pro ten můj případ 2,5mm2 přuřez by ten kapacitor měl opodstatnění chvalo by se to jako integrační článek, a v podstatě by se to snažilo každou prudkou změnu napětí vyhladit. A pro 30A sem myslel ten měkký zdroj v uvozovkách Smile

Jen tohle opravdu nevím jak se chová autobaterie při velkém krátkodobém odběru proudu trvajícím cca 30ms.
Je to konstruované pro starování to trva 1 až x sekund. Ale co ta baterka bude dělat při 1ech sinclairvých 100A po dopu těch např. 30ms???

Jinak sinclaire, je hezké jaks to pěkně rozepsal. Ale to tvoje tajemné tajemství mě teda dostalo. Pokud se jedná o meniče napětí, spínane stabilizátory, zdroje v PC, pracující kolem 30kHz a výš tak se snad vždy používají rychlé diody a specialní kondenzátory, ne? Nebo mě zase chces že se všude v lacinejších výrobcích používají normální D a C. Obyčejný PC zdroj(to se taky vyrábí v číně) stojí 400,- myslíš že tam to bude podobné?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

20.3.2006, 13:20
Ne podobné-stejné, mnohdy ještě horší. 100A po dobu 30ms baterka ani neucítí. Ani 3s, pokud je slušná. Odběry při startování jsou několikanásobné a daleko delší. Lotře, kapacitor je vážně aparát na piču. Proč dávat několik tisíc za kýbl, který stejně hovno vyrovná /vzhledem k proudovým odběrům/, když to můžu za pár korun vyřešit slušným přívodem 2x16mm2 ??? To je logika, co? Přečti si po sobě, cos napsal...
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

20.3.2006, 13:43
Aha tak a jaký je ten proud při startování nemáš tam někde poruce kléšťoví ampérmetr z rozsahem 1kA a nechceš to změřit ja jsem vždy žil v přesvědčení že právě tech 100A a 1,3KW už ten motoor dokáže roztočit??

Pro mě akumulátor v autě ja zařízení kde nějaký oxid olova, olovo reaguje s kyselinou sírovou a na elektrodách potom vzniká napětí. no a opravdu si nejsem jistý jestli ta rekakce reaguje řádově v těch milisekundách.

Nežto kapacitor ten ma poněkud jinší vlastnosti, zkráceně rychlo nabyt, rychlo vybit a to i vtěch miliseknudách. Pokud se takhle chová i baterka tak to jsem potom rád za nás všechny a je promě použití kapacitoru v autě otázka jenom nějaké té prestiže.

egh, co konkrétně si mám po sobě přečíst, občas dělám nějaké chyby.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

20.3.2006, 14:39
Lotře, jseš debil k pohledání.
Jak chceš měřit klešťovým ampérmetrem stejnosměrný proud???
Akumulátor je také zařízení s akumulovanou energií, jen podstatně vyšší, než jakýkoliv kondenzátor. Proč si nepůjčíš učebnici fyziky pro 9.třídu základní školy, nebo se tam nejlépe nevrátíš?
Vážně si myslíš, že chemická reakce mezi deskami a elektrolytem v akumulátoru nastává až poté, co po něm chceš nějaký odběr???
Už to budu opakovat posté-akumulátor, resp. jeho kapacita přepočítána na náboj dosahuje několika set tisíc, u lepších akumulátorů miliónů faradů a je schopen dodat krátkodobě proudy řádu desítek tisíc ampér. Jeden kondenzátor s kapacitou pouhý jeden farad či o cosi víc je v tomto případě příspěvek velký asi jako flusnutí do rybníka.
Proboha živýho, baví Tě pořád ze sebe dělat pitomce? Proč si o tom sakra něco nepřečteš?
little
uživatel


Příspěvků: 276

20.3.2006, 14:42
Sinclaire, nechci se tu nikoho zastávat ale to s tou učebnicí z 9.třídy jsi trochu přehnal...jsem ve druháku na průmyslovce (eltech) a něco podobnýho tu fakt ještě nebylo... Laughing Laughing Laughing
Obsah fóra | NezařaditelnéStránka Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)