Mechanické řešení výhybky
Obsah fóra | Reproduktorové výhybkyStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

13.7.2005, 17:32
Narazil jsem na nějaké obrázky, které by nepříznivce plošňáků mohly inspirovat:


jinak je to odtud http://www.htguide.com/forum/showthread.php4?t=11321&page=1&pp=35

Je to sice trochu humusácké, ale přehledné. Nebude to asi silikon, ale tavné lepidlo z pistolky (jak jsem byl poučen kologou, nazývané "teplouš"). Akorát mi na obrázcích chybí odpory, které by toho teplouše mohly rozehřát a následně odcestovat z vyhýbky Wink


naposledy upravil lada dne 22.2.2006, 12:48
StandaT
uživatel


Příspěvků: 64
Z: Olomouc

13.7.2005, 21:08
Docela dobrej nápad, plošňáky przní zvuk a vrabčí hnzído nevypadá nejlépe, ale tohle spojuje výhody obou řešení. Mrgreen
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

13.7.2005, 21:33
No možná to vypadá jako napůl vtip. Ale schválně jsem dal odkaz na zdroj, ten člověk tam vypadá jako místní guru (už podle použitých měničů a klavírního laku na bedně, spousty grafů a teorií) - tak asi to má namáklé. Jinak ty odpory jsou na jednom z těch malých obrázků vidět, nejsou podlepené a vyčnívají nad vyhýbkou.
antonio
admin


Příspěvků: 1097
Z: SM

13.7.2005, 22:04
proč ne, je to funkční, tak v tom nevidím problém, akorát když už, tak silnějším kabelem, ne drátem, i když je to asi jedno, že Very Happy
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

13.7.2005, 23:43
Toto řešení se používá už dlouho. I starší reprosoustavy Tesla - ty s jedním kondíkem - ho mívaly přilepen k přední stěně. Jde spíš o to čím to přilepit. Těm levným tyčinkám ze supermarketu bych v tomto případě nevěřil. A je to taky jistý způsob jak se vyhnout návrhu a výrobě plošňáku. Což je v domácí kusové produkci silně drahý špás.
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

14.7.2005, 0:00
to Antonio: hehe, silnější drát, no by chtělo snad i zesílit nožičky kondíkům Wink Přínosnější by možná bylo vynechat "čokoládu" kvůli přechodovým odporům.

to Vítek: tyčinky můžou značkové či neznačkové, výsledek by měl být stejný. Lepším materiálem je určitě silikon, teplotní odolnost vysoká, pružnost perfektní. Nevýhody: dlouhá doba vulkanizace, nutnost pořízení celé kartuše, která mimochodem gumovatí v aplikační špičce i při dokonalém zašrubování, nevyužije-li se celá.
antonio
admin


Příspěvků: 1097
Z: SM

14.7.2005, 0:47
2 lada: zas si představ, že by to bylo propojený zvonkovým drátem... no fuj Very Happy
godz
uživatel

Příspěvků: 51
Z: Trenčín

24.8.2005, 21:25
Konštrukcia výbiek na plošnom spoji prípadne na iných nosičoch má jedno veľké úskalie - rozmiestnenie súčiastok na plošnom spoji. Umiestnenie súčiastok ako kondenzátory a odpory prakticky neovplyvňuje vlastnosti výhybky, zato rozmiestnenie tlmiviek značným spôsobom áno. Niekde v literatúre som sa dočítal, že vzduchové cievky by mali byť od seba dostatočne vzdialené. o tom som sa presvedčil na vlastnej koži. Pri budovaní trojpásmovej sústavy z kvalitných repro som túto zásadu podcenil. Nakoľko výhybka je značne zložitá (obsahuje 6 tlmiviek), rozhodol som sa umiestniť tlmivky mimo dosky plošného spoja. Pre nedostatok pohodlia pri montáži, som umiestnil cievky pomerne blízko seba. Nakoľko zvuk stredných a vysokých frekvencií bol zastretý, skúmal som príčiny tohoto stavu. Zistil som, že najmä indukčnosť pre "basák" negatívne ovplyvňuje činnosť celej výhybky. Vzduchové cievky majú značné rozptylové pole a v rytme modulácie ovplyvňujú ostatné indukčnosti.Preto som pristúpil k preinštalovaniu polohy cievok - od seba sú vzdialené najmenej 25 cm. Po tejto reinštalácii indukčností sa reprodukcia výrazne zlepšila, omnoho lepšia je reprodukcia detailov a priestorových informácií. Podotýkam, že cievky sú o stenu skrine pripevnené mosadzným vrutom. Preto dosť pochybujem o tom, že použitie plošného spoja degraduje kvalitu zvuku. Ak plošný spoj nedegraduje kvalitu zvuku na úrovni desiatok až stoviek milivoltov v zosilovači, prečo by mal degradovať zvuk na úrovni až desiatok voltov.
Prosím experimentujte a napíšte.
antonio
admin


Příspěvků: 1097
Z: SM

24.8.2005, 22:05
2 godz: pravda, na tlumivky bacha Very Happy
Pavel
uživatel


Příspěvků: 110
Z: Brno

25.8.2005, 23:20
to je zajimave, dnes me to podnitilo k malemu experimentu: vzal jsem starsi nepouzivanou 2ps vyhybku, na ktere byly civky pomerene blizko u sebe (cca 1cm mezera mezi vinutimi) a dva repraky (226ku a 104ku). no nejdrive jsem nechal civky na dps jak byly puvodne pak jsem je zkousel umistit dal od sebe. Obe varianty jsem "testoval" poslchem asi 20 min (po kazde tech stejnych nahravek). zase az tak velky rozdil jsem vsak nepozoroval (asi nemam tak dobre vycviceny sluch Very Happy...nebo to bylo tema tvm ??? ). pak jsem zkusil jeste jednu variantu: mezi civky jsem vlozil kus medeneho plechu (o sile tusim 1,5mm), ktery jsem vodive spojil se zemi vyhybky (pokus o takove odstineni, jestli to mohu tak nazvat...). zvuk se zdal byt o neco lepsi. elektromagnetickym jevum prilis nerozumim, docela by me zajimalo, co se delo na te desticce a taky jake materialy by mohly mit jeste lepsi odrusovaci efekt.

prosim, nezabijejete me za nic co jsem napsal Embarassed, jsem jeste mlady a jeste nechci umrit Laughing. jen me to trochu zaujalo a chtel bych aby to tu nejakej "boss" trochu vic rozpitval, dik
godz
uživatel

Příspěvků: 51
Z: Trenčín

26.8.2005, 9:00
Medený plech Ti nepomôže, nemá žiadny vplyv na magnetické pole. To nie je o odtienení, ale o oddelení magnetických polí vytváraných jednotlivými cievkami. A nemôžeš ich oddeľovať magnetickým tienením, nakoľko blízkosť tienenia výrazne ovplyvní indukčnosť a Q cievok. Preto považujem za možné riešenie len dostatočnú vzdialenosť cievok. Apropo, u TVM asi nebude rozdiel tak výrazne počuteľný. Tiež je dôležité aký používaš zdroj signálu (CD player, zosilovač, atď.)
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

26.8.2005, 9:11
Experimenty jsou super. Občas je mám taky rád. Jenže tady jsme v oblasti fyziky a tak má smysl se zabývat fyz. experimenty, které mají pravidla, která jsou v domácích podmínkách těžko dosažitelná. Čili v reálu je to někde na půl cesty.
U tvého experimentu by v prvé řadě měla být kvalitní ozvučnice určená výhradně pro danou kombinaci repro. To aby se omezily její negativní vlivy na výsledný zvuk. Dále to posunutí o kousek. Kolik 2, 5 nebo 10 cm. Pro každého je to něco jiného. Dobré reprobedny mívají jednotlivé části vyhybky od sebe odděleny. Někdy na šířku ozvučnice. Třeba 25cm. A někdy i víc. To pole by mělo jít vypočítat, ale vzorce z hlavy? To bys chtěl moc. A k tomu poslechu. Pro takový experiment by se měl vyloučit vliv zvukového řetězce. CD, zes., kabely apod. Čili hodně kvalitní zdroj signálu a místo ucha měřit. A to nen na muzice ale na nějakých testovacích signálech.
Nejsem boss, ale trochu jsem to rozpitval. Třeba to někdo doplní. A hlavně se nenech od experimentování odradit.
cinochlist
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Strakonice

26.8.2005, 11:25
experimentovat je potřeba, protože teorie je jedna věc a praxe věc druhá. proto bez experimentování by ńic nešlo protože na poprvé i když je to podle teorie správně nic nejde. alespoň podle mých zkušeností...
počítam že většina lidí zde má nejaké elektro vzdělání, takže ví že s cívkama to není jednoduché
Harry
uživatel

Příspěvků: 65
Z: Ostrava

29.8.2005, 10:23
Jo, experimentovat se vyplatí, leckdy je to praktičtější než dlouze něco vypočítávat a pak zjistit, že skutečnost je trochu jiná. Musí to ale mít jakýsi racionální základ. Jak napsal godz, mědí se magnetické pole odstínit nedá, je nutno zvětšit vzdálenost cívek. Kromě zvětšení vzdálenosti cívek ještě pomůže další, často opomíjená finta: natočení os cívek vzájemně o 90 stupňů.
Josse
uživatel


Příspěvků: 381
Z: SR

12.9.2005, 18:05
A to je to čo je dôležité pri umiestňovaní cievok všeobecne, ako spomenul Harry, ono totiž či sú cievky 1cm či 2cm až taký rozdiel nie je ako v natočení ich osí.
mrkef
uživatel

Příspěvků: 11
Z: Ceska Skalice

14.11.2005, 22:57
Jo to je přesně ono - okolo cívky vznikají elmag. pole, a při stejném směru vzniká vlastně vzájemná indukčnost - tuším (už je to pár let co jsme to měli na SŠ Smile a cívky se mezi sebou ovlivňují
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

22.2.2006, 13:10
Ožívím tady starý thread pár obrázky, které ponechávám bez komentáře:



Je to z webu http://fredrik.rambris.com/speakers, třeba tam najdete další zajímavosti, např. vysvětlení významu pytlíku s pískem uprostřed jedné z beden... Smile
godz
uživatel

Příspěvků: 51
Z: Trenčín

22.2.2006, 15:15
Takýto humus už som dávno nevidel...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

22.2.2006, 15:34
To je děs... klasický případ kutila, který se překližky nelekne, ale o plošný spoj se raději ani nepokusí...
pibi
uživatel


Příspěvků: 250
Z: Jablunkov

22.2.2006, 19:23
To vypadá, jako by vyfotil můj stůl Smile. Předevčírem jsem pokusně zapojil ARV078+ARN116 podle Antoniova návrhu a výhybku mám volně na stole.
Boda
uživatel


Příspěvků: 89
Z: Okolo Hradce

12.3.2006, 20:29
A co říkáte na tohle??
http://www.danmarx.org/audioinnovation/monitors/IMG_0479.jpg

http://www.danmarx.org/audioinnovation/monitors/IMG_0481.jpg
Obsah fóra | Reproduktorové výhybkyStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)