SNR u výkonových zesilovačů
Obsah fóra | Nezařaditelné
 
AutorZpráva
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

10.3.2006, 12:26
Rád bych si upřesnil svoje představy o SNR. Zajímalo by mě jaký rozdíl je mezi jednotlivými metodami měření. Občas jsou k vidění u stejného zesilovače rozdílné hodnoty, kdy jedna je s použitím filtru IHF. Rád bych věděl, co je to zač. Předpokládám, že se měří napěťový poměr na (normované?) zátěži. Nebyla by pro audio praktičtější hodnota výkonového poměru do jmenovité zátěže? Jaké mají vůbec možnosti výrobci elektroniky vhodnou metodikou měření "naleštit" hodnoty, aniž by vysloveně lhali?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

11.3.2006, 4:06
O leštění musíš už vědět svoje.. Evil
SNR /pro ostatní méně zběhlé: Signal to Noise Ratio-poměr signál-šum, u nás běžně zvaný "celkový odstup rušivých napětí/ se v zásadě může měřit třemi způsoby a pak ještě asi deseti dalšími, kterými zřejmě měří žluté kurvy. První metoda je lineární měření, údaje z ní jsou opticky nejhorší, ale tento údaj má nejvyšší vypovídací hodnotu o kvalitách dotyčného stroje. Tímto způsobem měří Aldax.
Při měření podle filtru IHF-A je měření zbytkového rušivého napětí na výstupu prováděno přes filtr, který s definovanou strmostí omezí vše pod 20Hz a nad 20kHz. Naměřené údaje přes něj bývají opticky o trošku lepší.
Třetí, podle mě značně problematická metoda je s použitím psofometrického filtru, tedy filtru, který kopíruje citlivost lidského ucha. Víme, že citlivost lidského ucha prudce klesá směrem k nízkým kmitočtům už od 200Hz a nad cca 8kHz. Naměřené údaje budou tedy značně vylepšené, bude totiž chybět značný kus brumových složek 100Hz a 50Hz včetně jejich intermodulací a chybět bude také značný kus nejvýraznějších šumových složek okolo a nad 5kHz.
Ovšem my poučení víme, že není ucho jako Euroucho, některé je citlivé trochu jinak a pak je takto naměřený údaj v podstatě k ničemu, má nulovou vypovídací hodnotu a problematický se mi zdá hlavně v tom, že JÁ ten brum z trafáku a 100Hz z blbé filtrace tam slyšet mohu a vadí mi, kdežto soused, o deset let starší a s 30 odpracovanými lety na pile už ho tam slyšet nemusí, protože má částečně poškozený sluch a horší bedny než já.
Obsah fóra | Nezařaditelné
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)