Kam připojit repro
Obsah fóra | Nezařaditelné
 
AutorZpráva
Benytrans
uživatel

Příspěvků: 10

24.2.2006, 19:36
Mám dotaz, do auta sem si vyrobil takovej nicotnej "sobwoofer", nemám na něj ani zesilovač a chci to honit přes rádio... rádio má výkon sinus 25W což mi stačí a ten subáč je na to stavěnej, chtěl bych vědět jestli to můžu připojit paralelně na zadní reprák v platu... předem dík za odpověď
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

24.2.2006, 19:38
Pripojit mozes, ale rataj stym, ze budes opravovat radio. Very Happy
Benytrans
uživatel

Příspěvků: 10

24.2.2006, 19:41
Takže fakt nemůžu? a jak jinak by to šlo udělat bez toho abych tam musel dát zesilovač... Stane se to že se sníží celková impendance že? jak tomu můžu zabránit ?
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

24.2.2006, 20:10
Keď nechceš znížiť impedanciu tak ich môžeš zapojiť do série, ale to je blbosť s dvomi rozdielnymi reproduktormi...
Benytrans
uživatel

Příspěvků: 10

24.2.2006, 20:15
Jinak to fakt nejde? třeba tam něco přidat...
Benytrans
uživatel

Příspěvků: 10

24.2.2006, 20:41
A když to zapojím sériově tak budu potřebovat dvakrát větší výkon na jejich vybuzení ne?
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

25.2.2006, 10:55
Smiřte se všichni pro jednou s tím, že subwoofer nelze provozovat z rádia, nebo dokonce se stávajícími repry v sérii či paralelně. Vyjímkou jasou snad jen pasivní suby hifi suby, které se už snad také nevyrábí.
Komplikace, kterou tohle zapojení přinese - poloviční impedance při zapojení paralelně - tudíž namáhání už tak dost namáhaných konců v rádijku. Když to dáš sériově, budeš tam mít impedanci sečtenou, takže rádio dá celkově do té dvojice tak 5W a to uznáš, že je málo - nemluvě o nemožnosti jakkoliv regulovat pásmo a hlasitost toho subu - může ve finále znamenat, že se řednes soustavy ještě rapidně zhorší. Pokud sub do auta, tak s samostatným zesilovačem a nejlépe i zbytak aparatury pouštět přes zesilovač, protože co s budeme nalhávat, bude to dostávat páru a oddělení nejnižších frekvencí pro malé repráčky ve dveřích je dobrá věc. (to umí právě zesilovače, mají spoustu možností nastavení - i ty nejlevnější modely) A i ty levnější modely zpravidla přinesou podstatné zlepšení zvuku proti hraní "jen na rádio".
U subů platí trošku jiná matika než to, že pro 90db citlivost repra mám při 10W příkonu skoro 100db a to už je pára. Tam je to trošku jinak. Smile
Benytrans
uživatel

Příspěvků: 10

25.2.2006, 15:52
Dobře teda, ale kam mám připojit ten zesilovač na subwoofer? Na rádiu nemám jiné výstupy a čtyř repráků se vzdát nechci...

A potřebuji teda jednokanálovej zesilovač o čistym výkonu asi 20-30W... dá se to sehnat? A musel by se zesilovač s tak malym výkonem připojovat přímo na baterku s těma hroznejma tlustejma kabelama?

A nebudeme tomu mýmu "subwooferu" říkat subwoofer, ale spíš reprák v ozvučnici... je to taky proto že mám sedana a když se někde postavim tak mi bude ta bedna hrát líp než repráky schovaný za sklem...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

25.2.2006, 23:01
Na krmení takového malého subíku stačí i TDA1562Q, signál pro její buzení lze vzít přes oddělovací kondenzátory a slučovací odpory přímo z reprovýstupů např. předních kanálů. Tohle TDAčko nepotřebuje jako přívody dvě zahradní 1/2" hadice, stačí 2x4mm2 přímo od aku, jistit 25A pojistkou a těsně u zesilovače překlenout kondenzátorem cca 10.000uF/25V, pokud ten kondenzátor již není obsažen v samotném zesilovači. Píčovina na jedno odpoledne...
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

26.2.2006, 10:37
BuĎ tak jak napsal sinclair, nebo v podstatě jakýkoliv použitý autozesilovač, pro tyhle výkony klidně i ty nejhorší. Dá se sehnat za pár stovek třeba psaných 2x50W a do mostika se to bude chlubit třeba 100W - realita bude jiná. A to pro tebe tak akorát. Napájení proveď tak jak napsal Sinclair.
Obsah fóra | Nezařaditelné
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)