Ideál: třída T
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
 
AutorZpráva
antonio
admin


Příspěvků: 1094
Z: SM

18.2.2006, 21:32
koukněte na tento článek, zajímalo by mě, jestli je třída T v "běžné" spotřebce už někde využita, ono to totiž vypadá jako ideál, velká učinnost, nízké zkreslení, chladič skoro netřeba... Cool
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

18.2.2006, 23:33
Namátkou třeba http://www.shoptronics.com/modchothresy.html
O vlastnostech snad pohovoří někdo, kdo se vyzná... já jen slyšel, že je to VELICE citlivé na správný návrh DPS a jsem trochu skeptický ohledně odfiltrování vf bordelu.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

19.2.2006, 0:12
Pouziva to napr. DENON v lacnejsich SUBoch. Na NETe je dost clankov kedo to popisuju a chvalia. Mne sa moc nepaci ten vystupny filter, na druhu stranu nie je to prilis drahe cca od 200.- Sk, snad niekedy skusim z toho cosi postavit a uvidime.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

19.2.2006, 14:54
Používá /či spíš to zkoušelo používat/ víc firem a v ne zrovna laciných subech. Laciné nebyly proto, že to mělo papírově obrovský výkon /až 500W-Omega 530/ a na ostatní parametry se tak moc nehledí. Bohužel se všemi, které se prodaly /alespoň v mém záběru/ byly nějaké potíže, ty nejhorší právě souvisely se širokopásmovým rušením všeho okolo. Oscilátor modulátoru má totiž u T třídy "klouzavý" kmitočet od cca 200kHz až do 2MHz. Vyšší harmonické, které jako bezvadná anténa vyzáří nestíněné 50cm přívody k reproduktoru například sníží vf citlivost tuneru v hifi sestavě na nepoužitelné hodnoty /rušení zahltí vstup, nasadí omezovač a citlivost značně klesne/. Další problémy s tím byly dokonce i v některých autoinstalacích se stejnými následky. Další negativní vlastností je u tohoto druhu zapojení a pracovní třídy tzv. pumping effect-to když se výstupní rozkmit přiblíží jednou polaritou velmi blízko jedné polaritě napájecího napětí a trvá to déle, než dvě periody modulačního kmitočtu. Následkem je překročení Xdamage u reproduktorů a z toho plynoucí škody-lze to ošetřit rychlými špičkovými limitery, nastavenými tak, aby výstupní špičkový rozkmit nikdy nedosáhl nebezpečné hodnoty. Limiter navíc musí mít vazbu i na okamžitou hodnotu napájecího napětí, jinak postrádá smysl. Toto opatření aplikaci T třídy dosti komplikuje.
Tak nevím, zda popsané nevýhody převáží výhodu menších traf, chladičů, nižší váhy a menšího instalačního objemu..jisté ale je, že nikde ve světě se to ve větší míře neuchytilo z dalšího, dosti neobvyklého důvodu: zapojení je velmi citlivé na kvalitu použitých součástek a přesné dodržení topologie DPS. Tímpádem číňani nesmí obšlehnout topologii firmy Tripath a nemohou v tom používat ten jejich humus, co normálně montují do celé spotřebky. V zapojení jsou např. potřeba elektrolyty se značně nízkým ESR, které se navíc nesmí v průběhu stárnutí příliš měnit. To je pro dnešní standardní čínskou produkci cenově i technologicky nesplnitelný požadavek, navíc potřeba několika dalších speciálních věcí /budiče Tripath, speciální jádra Amidon ap./ zdraží celý výrobek vysoko nad úroveň běžného analogového zesilovače stejného výkonu i přesto, že analog potřebuje větší chladiče, transformátory, ventilátory atd.
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

20.2.2006, 13:54
Tady je odkaz na Tripath http://www.41hz.com/
dokonce odtud někdo ten Tripath z ČR objednával,
poslechové testy a zkušenosti se stavbou jsou v tomhle fóru: http://www.f-sport.cz/hifi/index.php?action=vthread&forum=8&topic=758 autor srovnává Tripath TA2020 s domácím kinem HK AVR430 a došel k názoru, že zvuk z Tripathu se mu líbí více. No a je zde také zajímavé srovnání, které hovoří ve prospěch LM3886 opět oproti HK AVR430 Laughing Já osobně jsem k IO zesilvačům hodně skeptický, tohle mne dost překvapuje Shocked ANO tak opět jsem po přečtení tohoto článku k IO skeptický
http://www.hilberink.nl/amps/lm3875schema.htm
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)