O. Mikeš: [Beyma 5 MP60/N a T-2030]
Obsah fóra | Diskuze k diy projektůmStránka Předchozí  1, 2
 

Hodnocení projektu (známkujte jako ve škole)
1
38%
 38% [ 5 ]
2
61%
 61% [ 8 ]
3
0%
 0% [ 0 ]
4
0%
 0% [ 0 ]
5
0%
 0% [ 0 ]
Celkem hlasů: 13

AutorZpráva
Josse
uživatel


Příspěvků: 381
Z: SR

16.2.2006, 13:48
frame: k tej Tesle neodislo náhodou SU asi 609? To je asi jediný problém s touto telkou. Ja som ho menil uz 2 krát. Wink
Ondra
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Brno

16.2.2006, 15:18
No s tou frézkou to ještě vymyšleno nemám...ale představoval jsem si to tak, že nejdřív vyvrtám díru, do ní vložím tu šablonu, která zvnějšku bude jako kružnice a zvnitřku bude kopírovat tvar toho repráku, akorát menší o šířku frézky. No a potom jenom vezmu horní frézu, a pojedu...

Jak jsi to dělal ty?
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

16.2.2006, 18:43
frame, Josse: pre tu telku by tu bol dobrý osobitný thread Laughing Laughing v mojej tej trand už tiež párkrát odišiel, teraz ale odišiel iný a výmena nepomohla Sad asi je už chyba aj niekde inde
BTW: dobrý projekt, pekné bedne Smile
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

16.2.2006, 19:44
bedýnky jsou opravdu moc pěkné ... jak sakra děláte to zapuštění, mě se to vůbec nedaří Sad ... mám jen jeden dotaz - proč šroubovací zadní stěna a ne napevno přidělaná? Obecně, nesnižuje to tuhost celé konstrukce? (i když u takhle malých beden asi ne tak výrazně)
frame
uživatel

Příspěvků: 104
Z: Vlašim

16.2.2006, 20:59
To Josse: Co odešlo v TV nevím. Závada se projevovala tak, že obraz nebyl až dolu, ale končil odzhora tak ve dvou třetinách. Tak šla do servisu. Je to už hodně dávno. Asi by to chtělo fakt samostatný thread Smile

To bersoft: Které zapuštění máš na mysli ? Kruhovej obvod reproduktoru (T2030), nebo zapuštění 5MP60/N ?
Zadní stěna není přišroubovaná. Asi tě zmátla ta fotka výhybky, která už je přišroubovaná k zadní desce. Tu zadní desku jsem pak vlepil do bedny i s výhybkou, abych se s instalací výhybky nemusel dělat přes díry pro repro (i když i to je možné, ale více pracné).

To Ondra: Nejdřív jsem si nakreslil tvar 5MP60/N tužkou na přední stěnu. Potom jsem vyfrézoval kruhové části a dával jsem hodně pozor, abych nepřejel (frézka upnutá v jednoduchém přípravku pro vedení do kruhu). Pak jsem frézku upnul do přípravku pro frézování rovných drážek (součást výbavy frézky) a udělal rovné úseky a opět jsem hodně koukal, abych nepřejel. Někde potom bylo potřeba doladit napojení kruhové a rovné části ostrým dlátkem. Kruhové části dopadly vždy dobře. U některé rovné části mi to občas ujelo tak o 0,3-0,5mm, což bylo docela vidět. Opravil jsem to tmelem na dřevo s odstínem borovice. Tady je vidět oprava rovné části tmelem: http://www.a-contact.cz/mikes/amplion/tmeleni.jpg
Nevím, jestli jsem tvůj postup se šablonou dobře pochopil, ale každopádně mě nakopnul zajímavým směrem.
Ondra
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Brno

16.2.2006, 21:24
No ještě jsem zapomněl připsat hlavní pointu - celá frézka by byla vedená přímo řezným nástrojem, nevím jaké frézky máš ty, ale dají se koupit i takové, které na konci mají jakoby ložisko, pomocí kterého ho můžeš vést po šabloně...

Edit: No teďka jsem se byl podívat jaké frézky vlastně doma máme a žádnou vhodnou s tím ložiskem jsem nenašel Sad
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

16.2.2006, 21:39
to frame: jj, to mě opravdu zmátlo, teprv teď koukám že nevidím žádné šroubky Embarassed
Já myslím zapuštění obecně, u těchto musela být makačka na tom basu, to je docela zajímavý tvar ... mě to prostě nejde, s dlátkem je to strašná pakárna, a horní frézka mi přijde taková "strašně" velká a na toto nešikovná ... nejlíp by bylo kdyby někdo vymyslel CNC řízenou frézku a nabídl by ji za mrzký peníz veřejnosti, což je ale asi jen zbožný sen, bohužel
frame
uživatel

Příspěvků: 104
Z: Vlašim

17.2.2006, 19:56
No bersofte ta CNC frézka je fakt utopie. Ale když by se povedla Ondrovi dobrá šablona, pak by mohlo být frézování horní frézkou naprosto v pohodě. A třeba by tu šablonu Ondra i půjčil Smile Akorát by to bylo na konkrétní reprák. ...I zapuštění kruhového tvaru reproduktoru ti nejde ? S horní frézkou je to brnkačka.

To Ondra: viděl jsem frézy s ložiskem, ale to ložisko bylo vždycky dole. My bychom ho potřebovali nahoře. K mojí frézce (Ferm asi za 1200,-) bylo však takové vodící pouzdro (uprostřed kterého je fréza) a to by mohlo nahratit to ložisko (předpokládám, že to dávaj k většině frézek).
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

17.2.2006, 20:28
jo, je to asi hlavně o šikovnosti, to kruhové jsem dělal jedno a dopadlo jakž takž, horní frézku jsem měl půjčenou od známěho, a nějak se mi to nevedlo, ale nejhorší pro mne je zapustit něco jako ARN 6618, ty ucha - děs Confused

Jinak ta CNC frézka - já bych její řízení po nějaký době i naprogramoval, byla by sice trochu pomalejší, ale v Delphi bych to udělal - ale ta mechanická část, to bych pohořel
frame
uživatel

Příspěvků: 104
Z: Vlašim

17.2.2006, 20:37
Svěřit obráběcí stroj do ruky Windows ?! Wink
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

17.2.2006, 21:31
Jistě, na Linuxu by to bylo na první pohled elegantnější, ale Win ve verzích NT+ očesané o zbytečnosti nejsou špatná - v práci nám jede CNC optický měřící stroj na NT, systém obsluhuje vše sám přes I/O přídavné digitální karty (rozšíření vstupů a výstupů) a nemá to chybu (celkově NT4 mi přijdou pěkná - malé nároky na paměť a pokud je člověk nezasere zbytečnostma, nepadaj - samo na kvalitním železe)
frame
uživatel

Příspěvků: 104
Z: Vlašim

18.2.2006, 12:51
No tohle už je taky na jiné vlákno...
Ale já jsem nechtěl polemizovat mezi Windows a Linuxem nebo jiným OS na PC. Neříkám že Windows jsou špatná (ať už NT nebo XP a pod), ale na řízení takovéhleho stroje bych si spíš představoval nějaké autonomní procesorové řízení s patřičnými watchdogy apod, které zajistí, že když přileze třeba z e-mailu nějaký červík, že ti frézka neprolítne oknem. Ono přeci jen obrábění a měření je něco jiného. Prostě jsem si jen chtěl rejpnout, že si neřek, že to napíšeš v asembleru pro 8051 nebo PIC a pod Wink
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

18.2.2006, 16:34
jasně, chápu, dokážeš si představit ovládání napsaný na pic nebo 51? obávám se že by vyladění stálo jednou tolik času, navíc takovýto poč nebude přijímat maily, čistě jen ovládat frézku, nic víc, nic míň ... navíc watchdogy lze udělat i pod OS a budou stejně účinné ... začínám na to fakt mít chuť Smile

Jistě, toto sem vůbec nepatří, tak se omlouvám těm, které to obtěžuje, už s tím končím.
Jacket
uživatel

Příspěvků: 72
Z: Brno

18.2.2006, 20:40
pres co jedou ty data do te cnc frezky?to jede pres seriovou linku?ty by jsi to zvladl napsat v delfach?k tomu musis znat nejake komunikacni protokoly ne?
pokud je znas nebo vis kde je sehnat mohl by ses podelit.
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

18.2.2006, 20:47
mrkni na www.torry.net, je tam tuna a možná i víc věcí pro Delphi, v tomto konkrétním případě by to však bylo řešeno přes DI/O kartu ... to je lepší princip
frame
uživatel

Příspěvků: 104
Z: Vlašim

19.2.2006, 11:24
Bersofte, už dlouho jsem v ničem jako je delphi neprogramoval. Existuje nějaké Delphi, které je free, abych si to zkusil ?
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

19.2.2006, 12:57
kdysi byli a možná i teď jsou personal verze, které jsou tuším free, nebo volné na hodně dlouhou dobu - trial. Nevím, už jsem to dlouho nestudoval, mám koupenou plnou verzi.
Obsah fóra | Diskuze k diy projektůmStránka Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)