Passive Radiator
Obsah fóra | NezařaditelnéStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

13.2.2006, 1:45
Veeeľmi by ma zaujímalo o čo ide pri tomto type subwooferov, teda na akom princípe to funguje, čo je vlastne ten pasív, a aké to má výhody a nevýhody. Zatiaľ čo som našiel tak som akurát zistil že to je podobné bassreflexu, ale nemá to niektoré jeho nevýhody (?)
Pýtam sa to čiste zo zvedavosti, určite nemám v pláne spraviť nejaký sub s PR.
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

13.2.2006, 9:59
joo to by mě taky zajmalo. je ale jasný že největší kvalitu dosáhneš "normálnim reprákem" tedy tou "první" membránou Laughing
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

13.2.2006, 10:57
Psivní zářič skutečně nahrazuje basreflex. BR vnáší do objemu bedny další poddajnost a hmotnost, tedy další kmitací systém, steně jako pasivní membrána. Hmotnost je u basreflexu dána objemem vzduchu v nátrubku a poddajnost potom poměrem průměru a délky. U pasvní memrány je poddajnost stejně jako u obyč repráku tuhost závěsu a hmotnost hmotnost mebrány. S poddajností hýbat nelze, takže se přidáváním nebo bíráním hmotnosti na membráně jakoby prodlužuje nebo zkracuje basreflex. Většinou mají velmi velkou výchylku a jsou u nich definovány základní parametry Vas, Qes, fs, cms,mms.
Výhody: Není proudění vzduchu. Dá se ladit i tam, kde už vycházejí nesmyslné nátrubky (10x70cm apod),
Nevýhody: Lze jen přidávat hmotnost k původní (což ale nevadí) cena.

JAko odbý příklad poslouží můj budoucí sub s XLS12
Basreflexní ladění při 35L vychází br na 9x50cm, což je dost na levačku. Elegantní řešení je proto zářič s definovanou poddajností a hmotností membrány kolem půl kila. A z 35L máte sub, co umí 105db na 25hz.
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

13.2.2006, 11:40
to je přehnaný... myslel bych si že to nebude nicmoc...
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

13.2.2006, 11:49
Kreši, co je přehnaný? Smile

Teď si vezmi, že vlastně kolem frekvence naladění (kolem 30hz) toho systému kmitá vůči venkovnímu prostředí mambrána i pasív (stejně jako vzduch v BR) ve fázi. Tedy z jedné 12" se v podstatě stanou 2 a máš tu 15" reprák, který má xmax 12.5mm (pasív přes 22mm) ve 35L. Smile
Ta plocha membrány proti 10cm basreflexu hraje taky nezanedbatelnou roli, ne to jsem zapomněl.

Pasív je čistější řešení než BR. Přemýšlel jsem o nějakém pokusu s TVM, ale není to ono, protože pochybuju, že by ty závěsy unesly třeba 100g navíc.
misko165
uživatel


Příspěvků: 77
Z: SR, Nove Zamky - Bratislava

13.2.2006, 12:29
len niektoré nepresnosti treba poopravit: BR nevnáša do objemu poddajnost a hmotnost ale iba hmotnost!!!
Poddajnost nieje daná pomerom priemeru a dlzky! ale objemom ozvucnice. Pri pasívnom ziarici sa pridáva k poddajnosti ozvucnice poddajnost a hmotnost pasívnej membrány. Cím viac sa chceme teda priblizit k BR tým vyssiu poddajnost musi pasivna membrana mat (teda vysoké Vas).

PS: pri pasívnej membrane ziadne Qes samozrejme nieje, dôlezitý je Qms, ktorý je rovný Qts.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

13.2.2006, 12:36
Co se té teorie týče, máš s poddajností pravdu.
Ale Qms pasivního zářiče je jeden z jeho parametrů a vyžadován simulačními programy!

Takže zase moje chyba - myslel jsem mechanické, ale napsal Qes.

Dneska nejsem ve své kůži...
misko165
uživatel


Příspěvků: 77
Z: SR, Nove Zamky - Bratislava

13.2.2006, 12:38
este nieco: okolo rezonancie nie je výstupny signal BR a membrany vo fáze. Presne na rezonancii je posuv 90 stupnov a az nad rezoananciou sa posuv blízi k 180 pripadne vztiahnute k prednej strane membrany 0.

tiez som si myslel ze si myslel Qms a napsal si Qes, aj som taky naspal ze Qms je dôlezitý.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

13.2.2006, 12:46
Zarazils mne s těmi 90°. Žiju v představě, že při rezonanci je pohyb vůči vnějšku ve fázi, tudíž vzájemně přes vnitřek ozvučnice proti sobě a odtud rapidní snížení výchylky membrány právě na rezonanci naladění rezonátoru - ať už br nebo pr. Crying

Jak to tedy je?
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

13.2.2006, 13:46
nechápu proč by se měla plocha membránynějak sčítat...
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

13.2.2006, 23:55
Kokso, husté...
Viac sa mi dizajnovo páči sub s PR ako s BR, vyzerá to tak... lepšie Laughing (aspoň podľa mňa)
Ešte by ma zaujímalo... prečo musí byť priemer PR väčší ako priemer reproduktora, s čím to súvisí?

crash: keď kmitajú vo fáze... ?
antonio
admin


Příspěvků: 1097
Z: SM

14.2.2006, 0:28
2 crashpc: to taky nemůžu spolknout... je to blbost, PR jednoduše funguje jak BR a u něho se žádná plocha nátrubku s měničem nesčítá... až tak stejný to ale není, PR má tuším ještě větší strmost poklesu f3, zřejmě proto, že vlastně z části tlumí akustickou energii zadní části membrány, kdežto BR ji nijak neomezuje...

Michale na těch 25Hz jsem teda zvědav, nevěřím tomu Smile
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

14.2.2006, 0:34
Pokles je strmější protože je jaksi "dokonalejší" než u BR. S tou fází je to trošku složitější, uznávám, nicméně ta plocha roli hraje.

Antonio, těch 25hz je mě osobně upřímě ukradených, ale tohle ladění je toho schopno podle měření jak peerlessu, tak northcreekmusic.com i intertechnik.de a to s řádově horším zesem, než tam bude. Počítá se tam s ekvalizérem a ostrým subsonicem, což mi senior poskytnee v hojné míře. Tahle konstrukce prý splňuje SKUTEČNÝ THX. Což je mi taky úplně jedno. Smile

PS: taky tomu nevěřim
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

14.2.2006, 0:41
Basreflex vyzařuje fázově posunutou akustickou energii vyzářenou do boxu zadní stranou membrány. Dá se říct, že se opravdu chová jako další měnič, jenže vyzařuje jen velice úzké pásmo v okolí své rezonance. Zvedá účinnost převodu elektrické energie na akustickou a je jen věcí jeho naladění, projeví-li se tato zvýšená účinnost jako vzrůst citlivosti, nebo rozšíření pásma při konstantní průměrné citlivosti. Při vhodném naladění tedy skutečně působí podobně, jako zvětšení plochy membrány, ale tento nárůst je poplatný jeho ladění a nikoliv ploše průřezu. Proto nemá smysl přímé sčítání jeho plochy s membránou. U pasivního zářiče by to smysl mělo, ale přesně by to fungovalo asi jen při stejné Xmax a stejné poddajnosti, což splněno není.
antonio
admin


Příspěvků: 1097
Z: SM

14.2.2006, 1:09
Very Happy
jasně s ekvalizérem to může být pohádka, ovšem taky aby ten Peerless jen neplandal a nic z něho nešlo. Když už 25-30Hz, tak velkou membránu (15, 18") a ještě k tomu výchylkou, myslím, že jakýkoliv 12" s plnou parou a razantně 25Hz nezahraje... takový kmitočty mě ale nezajímaj, jsou mi ukradený... i když... Smile

2 Boramyr, Michal: ano je to tak, ono se to vlastně dá chápat jako přínos plochy, oba vydávají zvuk, který se dá přičíst ke zdrojovému měniči...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

14.2.2006, 1:21
25Hz... leda bych chtěl pořádat soukromé zemětřesení nebo masáž žaludku, ale požitek pro ucho by z toho asi nebyl.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

14.2.2006, 2:43
Já netvrdím, že to ten sub umí zahrát. Ani to po něm nechci. Já vás odkážu sem:

Peerless XLS12 aplication note
Peerless XLS aplication note
jsou to jen simulačky, ale předpokládám, že výrobce takové značky jako peerless nebude věšet zas až tak velké bulíky na nosy svých zákazníků.

nebo sem:
Northcreekmusic Thunder
Tihle amíci taky nebudou až takoví amtéři.

Pokud máte rádi kecy ala konrád ještě je to k vidění na intertechnik.de

No, já doufám, že do konce března bude v cajku, tak potom uvidíme, sám jsem zvědav. Nicméně se můžu zeptat lidí, kteří to už mají za sebou, jak to vidí oni.
antonio
admin


Příspěvků: 1097
Z: SM

14.2.2006, 11:44
grafy jsou nádherný, kolik tě ten set stál, repro i radoš a nakolik tě vyjde aldax a bude to modul nebo v krabičce, už si to někde psal ale skléroza je svinstvo Smile
misko165
uživatel


Příspěvků: 77
Z: SR, Nove Zamky - Bratislava

14.2.2006, 14:17
takze aby niektori, co stale, bez akehokolvek zamyslenia, dookola hovoria nieco o faze, boli konecne v obraze, tak tu je:



ide o komplexnu prenosovu funkciu z realnej casti vyzarovacej impedancie prednej strany membrany na realnu cast vyzarovacej impedancie natrubku. A prosim Vas uz nikdy netvrdte, ze v rezonancii!! je nieco s niecim, pri basteflexovej ozvucnici, vo fáze.


naposledy upravil misko165 dne 14.2.2006, 14:26
antonio
admin


Příspěvků: 1097
Z: SM

14.2.2006, 14:22
proc proboha 5000 na 3526px?? Shocked nestacilo by 800x600?
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1729
Z: Near Pardubice city

14.2.2006, 19:02
S Michalem jsme to spočítali asi na 18000 ,- ten den kdy jsem tady řešil cenu subu s ScanSpeakem 23W .. ten by přišel asi na 20000 (taky s pasívem)
Obsah fóra | NezařaditelnéStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)