citlivost znovu
Obsah fóra | Reproduktory
 
AutorZpráva
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

8.2.2006, 0:23
Jde o návrat k jinému tématu, omlouvám se.

Mějme 4 ks ARN188_03_8 serioparalelně zapojené. (tedy opět 8ohm), budou umístěny v řadě cca 1cm od sebe. Jaký bude rozdíl v citlivosti (vůči napětí na svorkách) takové soustavy proti 1x188_03_8 v pásmu fs-600Hz? Respektive, na jakých frekvencích můžu počítat s boostem a na jakých už ne?
Díky.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

8.2.2006, 0:47
Táák... samorostlý teoretik opět v akci Very Happy

Zkusím úvahu : Soufázově vyzařující bodové zdroje se slušně sčítají zhruba do vzdálenosti 1/10 vlnové délky, takže horní a spodní reprák mají rozteče dejme tomu 60cm. Takže ať nežeru, plný teoretický boost +6dB lze očekávat zhruba do 60Hz pak už to bude klesat. Na nějakých 300Hz už nepracují soufázově ani dva sousední repráky a milé vlnění se krásně potluče... někde sečte, jinde odečte... a výsledek bude statistické bůh ví co. Takže bych očekával větší nárůst citlivosti do těch 60Hz a pak pozvolný pokles na +3dB možná tak o oktávu výše a další pokles do nevýrazných hodnot během další oktávy.

Tak, to byly moje neurčité teorie a teď by to chtělo někoho s praktickou zkušeností či odborníka na line-array Very Happy
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

8.2.2006, 0:59
Takže to bude vlastně jedna 188 s obří plochou membrány a nahrbeních charky řekněme od 200hz níž, čím níž, tím víc.

Teorie je krásná věc a já rád plkám o nesmyslech.

Citlivost té soustavy a zbylých měničů je tedy potřeba koncipovat přibližně stejně, jakoby tam byla jedna 188, pokud dělicí frekvence bude v oblasti 600-1000hz?
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

8.2.2006, 1:10
No, patrně ano, a kdyby přece byl nějaký menší nárůst i na vyšších frekvencích, udělá to takový malý lavórek na středech, což je rozhodně lepší než opačný případ uřvaných středů. Výšky k tomu stejně zatlumíš podle ucha. No a jestli k tomu přijde na středy ten ARX, tak ho taky budeš muset tlumit a pak to stejně uchem srovnáš do nějakého pěkného zvuku simulace nesimulace.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

8.2.2006, 1:26
Hmmm... Někdo další?

Používal jste někdo jako střed ARN150 místo ARX150?
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

8.2.2006, 1:30
Řádná teorie pro řádku repráků by mohla bejt v Merhautovi, ale nevim, jestli se to obejde bez diferenciálních rovnic a trojnejch integrálů Very Happy
luikas
uživatel


Příspěvků: 700
Z: pardubice

8.2.2006, 16:38
pokud je to sloupovka a je blizko od pdlahy tak ti odrazy od ni udelaji v urcitejch vzdalenostech hory doly ze ti z toho bude spatne, pocitat bych to nechtel...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

8.2.2006, 17:01
Chlapi, nebude lepší se zeptat chlapa, co tomu fakt dobře rozumí? Třeba Huberta? Můžu mu napsat, mě do prdele možná mepošle:-))
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

8.2.2006, 17:03
No, situaci znáš, jde o 4ks 188 v řadě. Díky. A vzpomeň si na mě se SPD... Smile
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

8.2.2006, 17:57
Podobnou situaci řeším s kombinací 4x ARN 56xx v rámci netradišní bedny.
A dospěl jsem k závěru, že buď budu počítat s nárůstem 3 dB. A to je nedůslednost a ignorantství
A nebo je to nutné proměřit v ozvučnici i s vyhybkou. Ale jak řekl luikas - podstatně to změní místnost.

Jo ještě na okraj - roste nejen plocha membrány Sd na cca 10" reprák, ale taky ekvivalentní objem Vas a nastává možnost laborovat s pracovními objemy pro jednotlivé reproduktory a s výslednou charkou. Od společného objemu pro všechny až po každý samostatně.
Obsah fóra | Reproduktory
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)