Uprava stavajici vyhybky
Obsah fóra | Reproduktorové výhybky
 
AutorZpráva
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

1.2.2006, 0:55
Ahoj vsem.
V diskuzi k reprosoustavam jsem nedavno zalozil vlakno "Uprava stavajici reprosoustavy ???". Jak jsem tam jiz psal, rozhodl jsem se k upgrade otcovy reprosoustavy ( www.koch-security.net/bedny ). Jal jsem se proto analyzovat stavajici vyhybku. Dle zapojeni je to tripasmova vyhybka se strmosti 12dB, nicmene s nejak divne zapojenym stredovym pasmem. Schema jsem nakreslil dle zapojeni, nekolikrat jsem ho kontroloval, je na www.koch-security.net/bedny/vyhybka_schema.jpg. Nema byt spravne L2 zapojena mezi L3 a C3 ???

Dik Premek
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

1.2.2006, 1:09
Ne, takto by to mělo být v pořádku.
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

1.2.2006, 1:15
parada, dik. Uz jsem mel strach ze 25 let posloucham pokriveny zvuk Smile

Nasimuloval jsem si tu vyhybku v LSPCadu a to tak, ze jsem volil delici frekvence tak, abych se co nejvice prilizil hodnotam civek (kondy budu kupovat, takze o ty mi nejde). Vesmes i hodnoty kondu souhlasi, prubeh je na www.koch-security.net/bedny/vyhybka_simulace.jpg .
Delici frekvence (cutoff):
Basy : 848 Hz
Stredy : 1150 Hz - 2650 Hz
Vysky : 3550 Hz

Chci ji takhle pouzit pro ARN6618 / ARX130-20 / GTC11/100. Jaky mate nazor ???
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

1.2.2006, 21:41
Odpovim si sam: Pro pouzity vyskac je delici frekvence smrtelne nizko, tzn. zvyseni az na nejakych 9600 Hz (dvojnasobek doporucene delici frekvence). S timto se nese posunuti horni delici frekvence stredu nekam k 8000 Hz (jelikoz basova krivka se stredovou se protina na nejakych -3.5dB, protnuti na stejne urovni predpokladam pro stredy s vyskama). Basova cast vyhybky je myslim v poradku, tzn. delici fr. nejakych 850Hz. Stredy jsem upravil - zacatek na 1kHz.

Hraju si s takovym navrhem prvne, muzete se mi prosim k tomuto vyjadrit ??? Diky.
BlackRider
uživatel


Příspěvků: 710
Z: Řícmanice, 15 Km od Brna

1.2.2006, 22:29
3350 Hz pro to ARV není moc (TVM/Tesla doporučuje minimálně 2500 KHz, 12 dB/oct.)
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

1.2.2006, 22:35
promin, nepochopil jsem jak to myslis...
Pouzite menice jsou ARN6618 / ARX130-20 / GTC11/100
BlackRider
uživatel


Příspěvků: 710
Z: Řícmanice, 15 Km od Brna

1.2.2006, 23:39
Sorry, tak to sem se felil spíš já Embarassed Ale stejně 3350 Hz pro kalotový 1" výškáč by problém být neměl (samozřejmě výhybka 12dB/oct.)
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

9.2.2006, 13:22
Muzete mi prosim podadit jake hodnoty mam v LspCadu zadat v sekci Driver - Treble pro vyskac GTC 11/100. Vesmes jsem nikde nenasel jine parametry tohoto repra krome Re. Diky
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

9.2.2006, 13:35
Rex nic, Le se obecně u ferofliudových kaloťáků může dát na 0.05mH. Charku předpokládám máš.
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

9.2.2006, 13:46
Michal napsal:
... Charku předpokládám máš.

Prosim te, Michale, jestli budes tak hodny a poradis mi, budu hodne rad. Nejak jsem intuitivne dosel k tomu, ze je potreba zadavat ty parametry pro pouzite repro v sekci Driver. Vesmes mi jsou jasne hodnoty Re,Le (ty si zjistim). S hodnotou Rex uz si nejsem tak jisty, u nekterych repro jsou uvedeny, u nekterych ne. K hodnotam dX,dY,dZ, coz predpokladam jsou rozmery repra, nevim, zda je nutno je zadavat. SPL data a Impedance data se predpokladam nacitaji z nejakeho konf. souboru - vesmes jsou asi dulezite ty hodnoty "Scaling" - tomuto uz nerozumim vubec.
Co se tyce charky - zadava se do programu, nebo ji potrebuju jen k tomu, abych si porovnal vysledne prubehy programu s charkou a ladil hodnoty ???

Muzes ve zkratce popsat co kam nastavit ? Dekuji...
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

9.2.2006, 14:02
Re,Le máš, Rex je závislost na teplotě, takže to nechej na implicitní hodnotě.
Dx Dy a Dz jsou vzájemné vzdálenosti os měničů. když třeba výškáč dáš do 0,0,0 tak středobas dej do 0,180,0 podle toho jak jsou daleko. I když zrovna Y v LSPCadu nehraje žádnou roli, pouze předozadní pozice ji mění a to podstatně.

Do těch dvou políček dole musíš natáhnout soubory .frd (spl charakteristika) a .zma (impedanční charakteristika a vilitelně i fáze). Ty si buď dohledej na netu, nebo je vyrob pomocí Boramyrovy utilitky na Frnakově webu (tam jsou i nějaké soubory do LSP). Pokud bys neuměl s tím prográmkem, tak frd nebo zma je jen textový soubor s formátem

frekvence1<TAB>hodnota1
frekvence2<TAB>hodnota2
...

Bez těch se nedají výhybky simulovat. Teda dají, ale výsledek nemá smysl. Scaling a ofset nech na implicitních hodnotách, pokud máš spolehlivé frdy a zma a jejich údaje souhlasí s datasheetem repra. Slouží pro posun chraky nahoru nebo dolu atd...
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

10.2.2006, 12:49
Za pomoci Michala (kteremu timto verejne dekuji) jsem trochu pochopil praci v LspCadu a celkem fest jsem na tom uletel (do 2:00 rana) Wink
Snazil jsem se navrhnout vyhybku na zaklade puvodnich civek s kombinaci ruznych repro (tolik charek jsem v zivote cervene neobtahoval...), stale vsak byla vysledna charakteristika zvlnena cca +- 5dB. Tuto cestu jsem tedy zavrhnul s tim, ze krome kondu koupim i nove civky. Vysel jsem z navrhu dvoupasma od Antonia pro ARX-150-23/8 a GTC 11/100,8 a k tomu jsem se snazil pripasovat ARN226-07 (nevsiml jsem si ze i tato tripasmova vyhybka je jiz na tomto webu).
Nakonec jsem splodil toto s tim, ze k tomuto bych potreboval poradit: http://www.koch-security.net/bedny/simulace.jpg

1. Napadlo me, ze to ARX bude hrat stredobas a ARN pojede jen nejspodnejsi pasmo. Proto jsem delil na 250 Hz pro basy a ARX od 400 Hz (navzdory velke indukcnosti civky). S timto me napadlo to, ze bednu rozdelim prepazkou na dva prostory - pro ARN a pro ARX+GTC. Pro ARN tak dostanu cca 17l objemu, 28l pro ARX. Existuje nejaky duvod, proc toto nedelat ???

2. Ve vysledne charce je spicka cca 5dB na 150Hz. Je dana pouzitym repro a nepodarilo se mi ji zbavit. Nedokazu si predstavit tento vliv v realu (jak se projevi +5dB na 150Hz). Je toto reseni unosne ???

3. Muzete mi rict, zda impedancni krivka soustavy je v poho ??? Neumim to posoudit, jen me prekvapuje, ze i kdyz jsem pouzil 8Ohm menice, vysledkem je 5Ohm soustava Shocked .

Dekuji za reakce.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

10.2.2006, 13:11
1) ARN bych dělil výše, ale zase... jak chceš.
2) Pak v oblasti pod 200hz na charakteristice TVM je dán ozvučnicí ve které se měří. Výhybku proto navrhuj až tak od 200hz nahoru a nech si zobrazovat jen tohle okno. Potom tě nemate vliv měřící izvučnice.

Nebo se nauč s LSP6, tam to jde všechno pěkně komplexně.

3) V místech o kterých mluvíš (kolem 1khz) je teoretická charka dána v podstatě jen ARX. PAkliže nejsou problémy na dělicích frekvencích nebo u výškáče jeho tlumením, nebo špatnou kompenzací basu, nemělo by to dělat problém. Co odpory tlumivek?
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

10.2.2006, 13:24
1) vesmes jsem byl zvedavy na nazory ke konstrukcnimu reseni ozvucnice (prepazka, objemy). Pokud neni problem v tomto, klidne bych to ARN tak delil...

2) je to mysleno tak, ze pro LspCad mam pouzivat frd soubory s hodnotami 200Hz a vyse ?? Pokud ano, tak predpokladam, ze zminovany hrb je vysledkem mereni v merici ozvucnici a v me aplikaci se muze zmenit. LSP6 je nova verze ? Vyzkousim...

3) Jak jsem psal - neumim posoudit. Je tedy problem na delicich frekvencich, tlumenim vyskace, spatnou kompenzaci basu, ... ?
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

10.2.2006, 13:31
1) 17l je na to ARN dost málo, velký objem pro střeďák sice nevadí, ale zde místo příčky budeš muset udělat kolem střeďáku malou několikalitrovou komoru právě aby ten ostatní objem zbyl pro basák.

2) Ten děsnej hrb není způsoben reprákem, ale podmínkami, za jakých TVM ty repráky měří. Jednak je měří v malé bedně a jednak patrně v malé místnosti.

3) Pokud ti nevadí 6 ohmová bedna, není problém... pokud ovšem potřebuješ dodržet impedanci, tak u 8 ohm bedny by neměla padat pod nějakých 6 ohm a musí se na to brát ohled při návrhu té výhybky, byť na úkor vyrovnanosti SPL

Malý dodatek k simulaci :
Nemá cenu se za každou cenu hnát za teoreticky rovnou SPL... v reálu taková ani omylem nebude. Aby ta simulace za něco stála, musely by být k dispozici konkrétní měření nejlépe zahořených reproduktorů včetně fázových charakteristik. To co se obvykle udává jako SPL charka výškáčů je sakra vyhlazené zbožné přání. Jediná výhoda toho, co tady s LspCADem provozujeme je, že navrhujeme filtry zatížené "reproduktorovou" impedancí a pomocí SPL charek můžeme solidně srovnat citlivosti... nic víc. Výsledky to dává uspokojivé a je to lepší než uni výhybka, ale k dokonalosti to má daleko.
godz
uživatel

Příspěvků: 51
Z: Trenčín

10.2.2006, 14:56
Presne tak Boramyr !
premek_k
uživatel


Příspěvků: 432
Z: Doubrava - Karviná

10.2.2006, 23:35
Boramyr napsal:
Nemá cenu se za každou cenu hnát za teoreticky rovnou SPL...

Ano, toho jsem si vedom. Myslel jsem to tak, ze proti Antoniove navrhu vyhybky byl muj navrh rozhodne horsi, co se tyce SPL. Nema cenu vymyslet neco s horsimi parametry, nez co jiz existuje. A presne takhle mi to vychazelo, proto jsem od toho upustil - tak jak jsem psal.
Jelikoz je teda tech 17l (resp. 19l po presnem zmereni rozmeru) je malo, udelam kastlik pro to ARX. Jen ted vaham, zda pouzit ten muj navrh s nizkym delenim, ci pouzit Antoniuv navrh pro tripasmo ARN-226-07/8, ARX-150-25/8 a GTC 11/100,8. Pokud bych totiz pouzil muj navrh, mam strach z toho, ze ARX v nekolikalitrovem kastliku vzhledem k tomu,ze bude hrat celkem nizko, neni to prave orechove... Muzu poprosit o vas nazor ???

(Vesmes kdyby mi neslo o dobry pocit z toho, ze jsem si vyhybku navrhnul sam, nic neresim a pouziju nektery z navrhu na tomto webu)
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

11.2.2006, 11:57
To ARX zahraje co zahraje zhruba ve 3 litrech, víc objemu nepotřebuje a na jeho schopnosti zahrát vyšší basy se neprojeví. Třílitrová krabička ho omezovat nebude.
Obsah fóra | Reproduktorové výhybky
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)